3. İlk defada organik çöpleri işlemenizin başarılı olabilmesi için gereken 5 aşama

compost-3aOrganik çöplerin ayrışmasını ilk defada başarıyla tamamlamak için 5 adım
Toprak kurtları mantarlar ve bakteriler… Bu organizmalardan toprakta milyonlarca vardır. Atıkları da istila edip onlarla beslenirken onları ayrıştıran da onlardır.
Organik çöplerinizi işlemeye sokarken onlara iyi yaşam şartları sağlamanız gerekir.
·  hava     · su · ve değişik besinler
En basit olarak: Sonbaharda: kuru yaprakları ve önceden kesilmiş veya öğütülmüş çalı çırpıyı stok yapın.
İlkbaharda: işçileriniz için iyi yaşam koşulları yaratın.
1. Topraktan atıklarınızı işlemeye gelen mikro organizmaların kolaylıkla atığınıza ulaşabilmeleri için atığınızın yerle temasını garanti altına alın.

compost-3b2. Eğer altı olmayan bir dönüşüm kompostörü (özel olarak bu organik çöpleri işlenmesi için yapılan kova) kullanmıyorsanız o zaman yerde yaşayan tarla farelerinin topraktan gelen aktif mikro-organizmalarla bir ziyafet çekmemesi için yere bir tel örgü serin.
3. Çok önemlidir. Organik çöpünüzün içine hava giriş çıkışını kolaylaştırın. Bunun için daha en alt temelden başlarken, biriktirme işlemine yani organik çöpü koyduğunuz yerin en alt kısmına öğütülmüş dallar, saman gibi yapıcı maddeler kullanın.

compost-3c

Soru: Organik Çöpü İşlemek için hızlandırıcı maddeler gereklimidir?
Hayır. Bu maddeler yerine daha iyi ve bedava olan eski organik işleme uğramış çöpünüzden bir miktar, tane vermemiş ortie’ler (sap ve yapraklarında dıken olan bir tür bitki) veya consoude’lar (yaraların ve hemoraji’lerin iyileştirilmesinde kullanılan nemli yerlere alışkın bir ot) kullanabilirsiniz.

Bütün yıl organik çöpünüze taşıdıklarınızı dengede tutmanız gerekir.
Kötü sürprizlere engel olmak için yaş ve nemli atıklarla esmer ve kuru atıkları eşit tutmak gerekir.
Yeşil ve nemli atıklar sararmış çiçekler, biçilmiş çim ve yiyecek artıklarıdır. Bunlar sizin için çalışan küçük mikro-organizma lara su ve besin sağlarlar. Kuru ve esmer atıklar ağaç tabiatında sert öğütülmüş dallar, kuru otlar, ve ölü yapraklardır. Bunlar organik çöpünüzün yapısal elemanlarıdır ki bunların yarattığı boşluklar çöpünüzün hava almasını sağlar. Organik çöpünüzün başarıyla doğaya tekrar kazanımı için ‘yeşil ve nemli’ atıklarla ‘esmer ve kuru’ atıklar arasında oluşacak denge bu işin can damarıdır.
Sistematik olarak organik çöpleri işleyiniz.
1. Bütün ilerlemesi boyunca organik çöp karışımınızı sıkılmış bir sünger gibi nemli tutun.
compost-3d2. Eğer organik çöp karışımı için bir fıçı kullanıyorsanız her depolamada bir boru yardımıyla havalandırmayı sağlayın.
3. Sineklerin gelmesine engel olmak için çöpün üst kısmına daima kuru ve sert maddeler koyun.
4. Daima çok kalın ve dirençli (bir cm. çapından fazla dallar) görünen dalları kesmeye ve öğütmeye özen gösterin.

Havalandirma borusu yardimiyla organik copun havalandırılması

2 ay sonra organik çöpünüzü ters yüz edin.
Organik çöpünüzün içerdiği maddeleri iki ay sonra bir ters yüz edin. Bu kesin sonuçlanma sağlayıcı bir işlemdir. Bu sayede doğal işlemler dizisini hızladırmış olursunuz. Böylelikle maddelerin arasını açar, genişletir ve aralarında hava akımı sağlarsınız ki bu da gelebilecek kötü kokuları engeller.
compost-3e6 ay sonra organik çöpünüz kullanıma hazır hale gelmiştir.
6 ay sonra organik çöpünüz olgunluk düzeyinin en yüksek noktasına varmıştır: tıpkı güzel karışımlı ne sert ne yumuşak olan, kullanıma hazır, hafif bir gübre gibidir.