6. Mutfak atıklarını organik çöp olarak işleyebilirmiyiz?

Mutfak atıklarını organik işleme tabi tutmak
Mutfak atıklarını ‘solucanlı dönüştürüm’ tekniğiyle organik dönüştürme işlemine tabi tutmak kolay ve ilginçtir. Burada esasen et dahil yiyecek artığı karışımının organik dönüşümünü sağlayanlar kırmızı solucanlardır.
compost-6aSolucanlar mı? Hani şu küçük kırmızı parlak renkli hayvanlar var ya. İşte onlar her tür atığın dönüşüm işleminin vazgeçilmez uzmanlarıdır.
Onlardan olgunlaşmış bir organik atık çöpünün içinde, mesela komşunuzda bulabilirsiniz. Başka bir çözüm: onları yere delicesine sevdikleri pişmiş kahve artığından biraz yere dökerek orayı tereddütsüzce istila etmelerini sağlayabilirsiniz.
Onları basit sızdırmaz bir kaba koyun.
1. Kabın altını karton parçaları, gazete kağıdı şeritleri ile döşeyin.
2. Fazla ıslatmadan hafif bir nemlendirin böylece dönüştürücü işçileriniz için çok uygun bir ortamı hazırlamış oluyorsunuz.
3. İki hafta sonra az miktarda, küçük parçalar halinde kesilmiş olarak, organik atıkları getirin. Kurtçukların (solucanların) sarsılmaz bir iştahı vardır: Hergün ağırlıklarına eşit miktarda yiyecek tüketirler.
3 ay sonra yiyecek atıklarınız gübre olarak kullanıma hazırdır.
Dönüştürme işi için kullanacağınız kabı nereye yerleştirmeli? Bahçeye, avluya, verandaya, mahzene olabilir… veya mutfağın bir köşesine. Kurtçuklar ne ne ışığı ne de kuru ortamları severler. Bu durumda sıcakta organik atığın içinde, verdiğiniz atıklarla kendilerine ziyafet çekerler, kaçma riskleri yoktur.
Dikkat: Gerekli nem oranını bulundurmaya özen gösterin.
Organik dönüşüm için ne tür bir kap seçilmeli?
Piyasada sorunsuz olarak organik dönüşüm için kullanabileceğiniz kaplardan bulabilirsiniz. Onlar kendilerine ödenen parayı mutlak çıkartacaklardır. Ama para harcamadan da siz de kendinize uygun bir sistemi kullanılmayan levha şeklinde doğranmış tahta parçalarından, eski fıçılardan, bahçe çitlerinden, beton bloklardan veya plastik kovalardan elde edebilirsiniz.
Sunu unutmayınız ki toprakta yaşayan mikro-organizmalar atığı istila etmek ve orada koloni yaratmak için oraya direkt ulaşma ihtiyaçlarındadırlar. Ayrıca su ve havaya da ihtiyaçları vardır.
Kullanılan kabın şekli önemli değildir. Organik atıklarınızı başarıyla dönüştürmenizi sadece mikro-organizmalara sağladığınız iyi yaşam koşulları sağlarlar. Şu üç kuralı unutmayınız.
1.  Dönüşüm halindeki organik atıkların içinde yeteri kadar esmer ve yapılandırıcı madde atınız ki içerideki hava akımı hızlansın. 2. Nemlendiriniz ama sıkılmış bir süngerden fazla değil. 3. Organik atıklarınızı beslemek için yeşil ve nemli maddelerle esmer ve kuru maddeleri birbirine dengeli olarak atınız. Bu hayatidir bu yüzden bir kere daha tekrar ediyoruz.