This page contains information in Turkish language about organic waste composting

Translated and prepared for general public information in Turkey from a work of IBGE, an institute of Belgian government working for a clean environment in Brussels. The translation and the web site is made by Tolun Cerkes

compost binBu site doğa dostu Türk kullanıcıların yararlanması için çevre yönetimi konusunda çalışan bir Brüksel enstitüsü IBGE’ nin atıklar konusundaki bir yayınının Fransızca’dan çevirisiyle Tolun Çerkeş tarafından hazırlanmıştır.

Kompost yapın, yani Organik Çöpleri Toplayıp Bir Kenara Koyun, bırakın doğa gerisini halletsin
Bu broşür IBGE tarafından l’asbl Comite Jean Pain ve l’asbl ‘Bon…jour sourire’ in iştirakleriyle yayınlanmıştır.
‘l’asbl comite Jean Pain’ e ‘Bon…jour sourire’ e ve ‘RNOB’ a ve özellikle G. Van Dale, V. Gobbe, G. Barp ve A. Laurance beylere fotoğrafları ile sağladıkları katkı dolayısıyla özellikle teşekkür ederiz.
Organik Çöpleri Toplamanız Bahçeniz Adına Bir Şans Yaratmaktır.
Bir bahçeniz var, onunla ilgileniyorsunuz ve hep aynı gözlemi yapıyorsunuz; atıklarınız inanılmaz miktarlarda budanmış çalılar, ölü yapraklar ve kesilmiş çimenlerden ağzına kadar dolup taşan çöp poşetleri oluşturmakta.
Bunları atmak için bir de arabayla konteynerlerin olduğu bölgeye mi gidiyorsunuz? Bu defa arabanızın içini de uzun uzadıya süpürmeye hazırlıklı olmanız gerekebilir.
Hesaplarınızı yapıyorsunuz ve anlıyorsunuz ki gübre, tezek ve böcek ilaçları size pahalıya mal olmakta. Öyleyse şu şehir bahçenizin başınızı ağrıtmaması için ne yapmalı acaba?
Organik çöpleri işleyin o zaman! Organik çöpleri değerlendirme atıkları % 75 den fazla oranda azaltmaktadır. Bu da yakılan atıkların azalması ve daha az çevre kirliliği anlamına gelir. Bu doğal bir yoldur ve bahçenizin ve çevrenizin tamamıyle yararınadır. Bu tamamıyla şehrimizin yararınadır ve bundan dolayı şehrimiz sadece daha güzel olacaktır.
Bu küçük rehber kitap organik çöpleri işlemeniz için başlangıcınızdan itibaren bilmeniz gereken 5 temel prensibi incelemektedir.
Brüksel bölgesi çevre yönetim idaresi olarak L’IBGE (Institut bruxellois pour la gestion de l’environment) mutfak ve bahçelerden çıkan organik atıkların evlerde işlenmesinin önemsenmesini arzulamaktadır.
Aklınıza gelebilecek tüm sorular için aşağıdaki numarayı kayıt ediniz. 775.75.75
E. Shamp J-P. Hannequart
Genel Müfettiş Genel Müdür

1. Organik çöplerin işlenmesi nedir?

2. Neleri organik olarak işleyebiliriz?

3. İlk defada organik çöpleri işlemenizin başarılı olabilmesi için gereken 5 aşama

4. Problemler ve çözümleri

5. Kesilmiş çimenleri de organik çöp olarak işleyebilirmiyiz?

6. Mutfak atıklarını organik çöp olarak işleyebilirmiyiz?

7. Ne tür bir organik çöp işleme kutusu seçilmelidir?

8. İşlenen organik çöplerin doğru kullanımı

9. Bahçede organik çöplerin yayılması tekniği

10. Tamamlayıcı bilgiler

https://www.letsdoitworld.org/ an environmental website on mass civic action to clean up waste for the healthy planet