Bir yaz günü Ayvalık'ta

Bir yaz günü Ayvalık’ta

       Siteme hoş geldiniz. Adım Tolun Çerkeş. İstanbul’da doğdum. Yaşamımın çoğunu Türkiye’de geçirdim. Uzun yıllar çeşitli ülkeden gelen yabancı turistlere kültürel, arkeolojik turlar (privatetourturkey.com) yapmış bir veganım. Burası meyveteryan beslenme biçiminin çevre ile bağlantısı, bunun içinde yaşadığımız doğal ortama katkısı konusundaki düşüncelerimi, çeşitli yaşam deneyimlerimi paylaştığım kişisel web sitemdir.

       Meyveteryan beslenme biçimi veganlığın bir adım ötesinde, yalnızca meyvelerle ağaçlardan gelen diğer yemişleri yemeğe dayalı bir beslenme biçimidir. Beslenmek için elimden geldiğince doğal yaşama olumlu etki yapacak besin kaynaklarını yeğliyorum. Bunlar da özellikle meyveler ile ağaçlardan gelen yemişlerdir. Meyvelerle, yemişler eskiden beri doğada yaşamımızı sürdürmemizi sağlamış bundan sonra da sağlayacak bir enerjidir. Ağaçlar toprakla, Güneş’ten aldıkları enerjiyi meyvelerinin özlerine aktarıyorlar. Bu özlerdeki enerji, sindirim sistemini tıkamadan bedenlerimizi daha etkin bir enerji sistemiyle çalıştırıyor. Kişisel deneyimlerime göre meyvelerle, ağaçlardan gelen yemişler bedenlerimize yalnızca yaşamak için gerekli enerjiyi vermekle kalmıyor, bunun ötesinde bambaşka yararlar da sağlıyor. Vegan ötesi meyveteryan beslendiğim dönemlerde olağanüstü enerjik olduğumu deneyimledim.

       Verdiği sağlıklı enerji bir yana, meyveteryan beslenme biçimi çevreyi olumlu etkileyen, meyve ile yemiş ağaçlarının artmasını sağlayacak, enerjik, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler tarafından izlenecek bir beslenme biçimidir. En azından çoğunluğun meyveteryan olduğu bir yeryüzünde pek çok alan oksijen sağlayan ağaçlarla kaplanarak herkes için daha uygun bir yaşama ortamı oluşacak, soyu tükenmekte olan yaban canlıları da kendileri için uygun yaşama ortamına kendiliğinden kavuşacaklardır.

Bu konuda daha çok bilgi için: http://privatetourturkey.com/en/vegetarian/