8. İşlenen organik çöplerin doğru kullanımı

İşlenen Organik Çöpleri Doğru Kullanımı

compost-8aEğlence bahçeleri
Bahçedeki süsleyici özel bahçe şeritleri içinde obur tabir edilen ve çok gübre isteyen bitkiler ve diğerleri birbirlerine sırdaş dostlar gibi bağlıdır. Her yıl m2 başına en az 2 kova organik dönüşümü yüzeye yayın. Hızlı büyüyen bitkiler için biraz daha cömert davranın. Toprak daha sağlıklı olacağından tüm bitkileriniz bu ilave değerden faydalanacaklardır.  Kır çiminin bakımı için her yıl m2 başına 1 ila 1,5 kg. elenmiş ince organik dönüşümü çimin üzerine atın. Bunu birkaç günlük bir yağmur dönemi öncesinde yapın biliyorsunuz bu eksik olmaz veya yağmur yağmazsa sulama ile organik dönüşümü çime yedirin. Eğer kesilmiş çimi kestikten sonra üzerinde bırakıyorsanız attığınız organik dönüşüm gübresini 3 te bir oranında azaltın

compost-8cAğaç ve küçük ağaç türleri dikmek için açtığınız çukurları toprakla doldururken toprağın içine % 20 oranında organik dönüşüm gübresi karıştırınız.

Meyva türü ağaçlar için her yıl m2 başına 3 ila kg organik dönüşüme uğramış çöpü ağacın dal ve yaprakları altına yayın ve üst kısımdan karıştırın.

Sebze Bahçesi

Örnek 1. Az iştahlı bitkiler zengin toprakta baharat bitkileri m2 başına 1 ila 2 kg

Örnek 2. İştahlı bitkiler bettes? sebze bitkileri orta fakir toprakta m2 başına 6 ila 8 kg

compost-8bÖrnek 3. Çok iştahlı bitkiler fakir toprakta potirons balkabağı türleri m2 başına 8 ila 10 kg

organik dönüşümünüzü eleyerek daha az ayrışmış parçaları alın.Bunlar organik dönüşümle gübre yapacağınız yeni organik atıklarınızın harekete geçmesini sağlayıcılardır. Doğada hiç bir şey kaybolmaz.

Elenmiş organik dönüşümü 7 ila 10 cm kalınlığında bir tabaka halinde toprağa hızla toprakla bütünleştirin. Böylelikle maddelerin kurumasını ve azot kapıplarını mikro-organizmaların hayatlarını koruyarak önlemiş olursunuz.
compost-8d· Mükemmel bir ekim gübresi hazırlamak için iyi toprağa % 25 oranında organik dönüşüm gübresi koyun.
Apartman Dairesi Bitkileri
· Yeni yapılan büyük yaygın geniş saksılar için % 30 ila 40 oranında organik dönüşümü sağlıklı ve havalandırılmış toprağa katın.
· Büyük yaygın saksılarınızı yenilemek için var olan toprağa sadece % 20 organik dönüşümlü gübre kullanın.