5. Kesilmiş çimenleri de organik çöp olarak işleyebilirmiyiz?

Kesilmiş çimleri organik olarak tekrar dönüştürebilirmiyiz?

Kesilmiş çimler kolay kolay organik işlenemezler. Çünkü onlar su ve azot yönünden çok zengindirler. Bu fermantasyonun hızlanmasına, malzemenin yığılarak hava akımına engel olmasına sebep olur. Ve buyrun size bahçenizden gelen hoş olmayan kokular. Ama bu çaresi olmayan bir alın yazısı değildir. Kitapçığı takib edin.
1. Kesilmiş çimleri daima esmer atıklarla karıştırın. Sonbaharda şu malzemelerden biriktirin: kuru yaprak, öğütülmüş çalı çırpı, kesilmiş karton vs.
2. Yaprakların neminin gitmesi için onları bir müddet yerde bırakın. Buna önceden sarartma denir. Sonra otları organik çöpünüze katabilirsiniz.
3. Gerçekten çok büyük miktarda mı kesik çiminiz var? O zaman bunları balya şeklinde organik dönüştürme tekniğini uygulayın.
– 1 ile 2 m2 lik bir alanı 20 cm. kalınlığında öğütülmemiş çalı çırpı vs. kesiği çapları 2 cm den az olan dallarla kaplayın.
–  Bunların üzerine yeni kesilmiş çimleri bırakın, çok miktarda da bırakabilirsiniz. Çünkü dalların yapısı havalandırmayı sağlayarak büyük miktarda çimin kokusuz olarak organik işlenmesini mümkün kılar.
– Bir sonraki çim kesiminizde kesik çimleri dökmeden önce bir sıra daha çalı çırpı dalları yığını ilave edin.
– Bir veya iki yıl içinde bu karışım organik dönüşümünü tamamlayacak ve siz bunları kullanabileceksiniz.
compost-5aÇimleri toplamaktan vazgeçmek mi? Bu mümkündür ve zahmetsizdir.
Otları yerlerinde bırakmak, yerde organik maddeyi saklamak için işte müthiş bir çözüm. Otlar burada asitlerini kaybeder ve doğal olarak orada küçük parazit bitkilerin meydana çıkmalarını doğal olarak engellerler. Bunu yaparak aynı zamanda yere demir sülfatı atmaktan kurtulursunuz ki bu kendisi de yeri asitleştirdiğinden sizi sonu olmayan bir hikayeye götürür. Ve daha pek çok zorluklardan bu sayede kurtulursunuz.
Ayrıca piyasada ‘gyro-öğütücüler adı altında otları neredeyse toz haline getiren bir tür çim kesme makineleri de bulabilirsiniz.
Veya klasik bir kesme aletiyle de yetinebilirsiniz.
Bu durumda hızlı büyüme döneminde en fazla her beş günde bir kesim yapmalısınız.
Tabii ki bahçe çalıları, gül türünden küçük ağaçlarla bahçenizi zenginleştirip çimli alanları azaltarak çim kesme işini azaltabilir ve daha kolay organik dönüşümü olan çiçeklerle bahçenizi donatabilirsiniz ama tabii burada artık bu kararı bahçivanın kişisel zevki verecektir.